Množstvo stromov, kríkov, muškátov na podobločniciach láka len tak sa po dedine poprechádzať. Zelená znamená aj šetrnosť k prírode, čo dokazuje snaha obce o úplnú energetickú sebestačnosť. Podľa starostu Marczella Zoltána, ktorý to vo vedení obce ťahá už pätnásty rok, kľúčovou je trpezlivosť a vízia. Tou jeho je od začiatku úplná nezávislosť obecných budov od verejnej elektrickej či plynovej siete. Ešte majú k tomu kus cesty, no úspech doterajších investícii do solárnych panelov starostu povzbudzuje.
Starosta musí mať víziu a trpezlivosť, hovorí Zoltán
„Úspora na energiách na obecnom úrade, kultúrnom dome či futbalovom štadióne je zatiaľ 30 až 40 percent.“ Na futbalovom štadióne vypli vďaka solárnym panelom plynové kotly od apríla do konca septembra. Teplá voda v sprchách tiekla počas tohto obdobia vďaka slnku zadarmo.
Z podielových daní dedina s tisíckou duší nezíska veľa, a tak sa musí obzerať po eurofondoch. Šéf obce musí byť podľa Zoltána stále v strehu, sledovať výzvy, granty a byť otvorený partnerstvám s inými obcami. „Z vlastných prostriedkov by sme obnovu obce neutiahli. Prostriedky na solárne panely sme získali len vďaka partnerstvu s maďarským Mikroregiónom Tét,“ dodal Zoltán.
Pri budovaní cyklotrás zas spolupracovali s obcami z rakúskeho Burgenlandu, s ťahúňom vidieckeho turizmu v strednej Európe. „Veľa ľudí dochádza do práce do mesta pešo alebo na bicykli. Takto navyše rozvíjame zdravý životný štýl v obci.“ Cyklotrasa sa vinie mimo hlavnej cesty a mnoho oslovených obyvateľov prisvedčilo, že na nákupy chodia radšej na dvoch kolesách. Netrčia v zápchach a na benzíne na šesťkilometrovej trase z dediny do mesta a späť vraj ušetria mesačne aj 20 eur.
Rozvoj obce podnietil podľa Pálffyho aj rozvoj siláckeho klubu
Školáci sú podľa Marty Géczyovej (37), dvojnásobnej maminy, z cyklochodníkov nadšení. A rodičia šetria na lístkoch za autobus. „Moja krstná dcéra chodí do školy na korčuliach. Voľakedy v dedine nebolo skoro nič. No v posledných rokoch sa dedina rozrástla, pribudlo tu veľa nových domov a myslím, že je to preto, ako to v našej obci vyzerá.“
Je fakt, že Malé Dvorníky začínali v roku 1990 od nuly. Vtedy sa osamostatnili od Veľkých Dvorník. Nemali ani obecný úrad, ani kultúrny dom, ihriská. Všetko stavali nové. Investícia do nového futbalového štadióna by sa niekomu mohla zdať zbytočná, no pre obyvateľov Malých Dvorník to bola obrovská vzpruha. Majú tu sedem futbalových tímov vrátane mladších žiakov, starších žiakov, dorastu, mužov. Pred piatimi rokmi dokonca hrali v 1. lige a skončili na 3. mieste. Svoj tím majú aj starí páni a tiež ženy. Pre tých, ktorým futbal nevonia, postavila dedina multifunkčné ihrisko, kde si môžu ľudia zahrať tenis či volejbal.
Rozľahlé pivnice pod obecným úradom zas vedenie obce poskytlo klubu silákov Kisudvarnok Gym, ktorí cvičia s obrovskými závažiami, guľami a vyše poltonovými pneumatikami z traktora. Práve vďaka tejto pomoci sa počet členov rozrástol na 20 a pritiahol do dediny profesionálov.
„Máme k dispozícii približne 140 metrov štvorcových a na rozdiel od väčšiny klubov, ktoré majú podmienky na cvičenie len vonku, my môžeme cvičiť aj v zime. Aj preto k nám chodí z Dunajskej Stredy cvičiť najsilnejší Slovák z roku 2012 Peter Puszer. Veľmi si to tu pochvaľuje,“ teší sa jeden z členov klubu silákov Ladislav Pállfy. Má 25 rokov a na sťahovanie do mesta ani nepomyslí. Chce si postaviť rodinný dom tu v Malých Dvorníkoch. Prečo? „Pretože je tu pekne. Pozrite si iné dediny,“ odpovedal.
Obec sa podľa starostu nikdy nesnažila o veľké rozširovanie, ale práve o to, aby si doma udržala mladých ľudí. Motivuje ich príťažlivým zovňajškom. V Malých Dvorníkoch majú úhľadný trávnik. Jeho tajomstvo je podľa starostu v správnom výbere semena. „Opravili sme všetky cesty. Vybudovali sme kvalitnú infraštruktúru. Obecný dom, vzdelávacie a informačné centrum, nový dom smútku, chodníky na cintoríne. A to všetko z eurofondov,“ dodal Zoltán.
Zoltán hovorí, že dedina musí ísť príkladom. Často vraj stačí len pohľad na zveľadený obecný majetok a to prinúti majiteľov domov, aby tiež rekonštruovali, vysádzali a upratovali. „Preto aj získaný titul je zásluhou každého v dedine,“ poďakoval.