Predstavitelia ZMOS-u v súvislosti s novým spôsobom financovania upozorňujú starostov a primátorov, aby sa pri rozdeľovaní financií na záujmovú činnosť detí riadili metodickými pokynmi ministerstva.
Nitra 13. februára (TASR) – Nový spôsob financovania záujmovo-vzdelávacej činnosti detí mestá a obce vítajú. Skonštatoval to predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Dvonč. Podľa jeho slov je spravodlivé, keď peniaze na krúžky nedostanú centrá voľného času (CVČ), ale obce, kde majú žiaci od päť do 15 rokov trvalý pobyt. Podľa Dvonča je postavenie CVČ nadsadené, pretože deti sa môžu svojim záujmom venovať aj mimo nich. „Problémy, ktoré medializujú centrá voľného času považujem za účelové. Doteraz v nich bola možno tretina detí. Dnes obec rozhodne, akým spôsobom, a ktorú záujmovú činnosť podporí. Spravodlivosť vidíme v tom, že každé mesto a obec dostalo peniaze na žiaka. Z našich miest a obcí nemáme signály, že by to bol problém. Registrujeme iba problémy centier voľného času, ktoré umelo vyvolávajú ten problém, že deti budú na uliciach... Ja sa pýtam, môže obec zorganizovať záujmové vzdelávanie bez toho, aby dieťa bolo v centre voľného času?“ podotkol Dvonč.
Podľa podpredsedu ZMOS-u Jozefa Turčányho boli doteraz mnohé organizácie, ktoré sa zaoberajú záujmovou činnosťou detí diskriminované. Kým CVČ žili z normatívov, iné kluby a krúžky si museli peniaze na činnosť získavať samé, prípadne ich museli mestá a obce podporovať zo svojho rozpočtu. „A o tomto to bolo. CVČ v tej štruktúre školských zariadení tvorili päť až sedem percent problému. Mestá a obce tento spôsob financovania vítajú. ZMOS zaslalo každej obci metodický pokyn, ktorým sme deklarovali možnosti, ktoré majú pri rozdeľovaní svojich vlastných finančných prostriedkov na priority, ktoré oni považujú za rozhodujúce,“ skonštatoval. Podľa Dvonča, ktorý je zároveň aj nitrianskym primátorom, nie sú na mieste obavy z toho, že nový spôsob financovania bude znamenať zánik centier. „Ja už mám na stole množstvo zmlúv, ktoré pripravuje nitrianske CVČ s okolitými obcami. Nemyslím si že by mu hrozil zánik,“ povedal.
Predstavitelia ZMOS-u v súvislosti s novým spôsobom financovania upozorňujú starostov a primátorov, aby sa pri rozdeľovaní financií na záujmovú činnosť detí riadili metodickými pokynmi ministerstva školstva. Podľa podpredsedu ZMOS-u Milana Mušku sa už vyskytli prípady, keď si chceli súkromné agentúry nechať od samospráv zaplatiť za školenia o tom, ako peniaze správne rozdeliť. „To je zase len dôkaz, akí sú Slováci „múdri“. Jednoducho sa hneď našlo množstvo agentúr, ktoré zistili, že môžu predať nejaké informácie, ktoré sú normálne a bežne k dispozícii na Ministerstve školstva SR. Ministerstvo vypracovalo metodiku, ktorú sme my len posunuli ďalej mestám a obciam, s tým, že jedine túto metodiku môžu použiť,“ zdôraznil Muška.