BRATISLAVA - Mestá a obce môžu opäť žiadať o granty, ktoré ich občanom umožnia stretávať sa so spriatelenými mestami a vytvárať si s nimi rôzne siete. Výzvy na podanie žiadostí patria pod komunitárny program Európskej únie Európa pre občanov 2007 až 2013. Program podporuje projekty zamerané na aktívne európske občianstvo, čím chce zabezpečiť zapojenie občanov a organizácií do procesu európskej integrácie. Slovensko patrí k desiatim krajinám, ktoré sa na tomto programe zúčastňujú v najväčšej miere, s najväčším počtom projektov.
Občanom EÚ patrí aj celý rok 2013. Posilniť by sa mala vedomosť o právach, ktoré z európskeho občianstva pre ľudí plynú. Informačných zdrojov o EÚ je podľa vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR Dušana Chrenka veľmi veľa, chýba však záujem využívať ich.
Viac ako 70 percent Slovákov si uvedomuje, že má okrem národného občianstva aj to európske, viac ako polovica si myslí, že pozná svoje práva, na EÚ sa pozeráme skôr pragmaticky, vysvetľuje Chrenek.
Zaujíma nás najmä to, aký prospech z členstva máme, teda možnosť cestovať, pracovať a študovať v zahraničí, eurofondy a euro. Už menej aktívne využívame možnosť ovplyvňovať európske záležitosti, hovorí Chrenek. Aj účasť na voľbách je malá. Slováci nevyužívajú možnosť zapájať sa do verejných konzultácií o politikách ani do európskej občianskej iniciatívy.
Do 1. júna môžu o peniaze žiadať tí, ktorí majú záujem organizovať stretnutie v rámci družobných partnerstiev miest medzi 1. októbrom 2013 a 30. júnom 2014. Žiadosť o grant na podporu rozvoja sietí vytvorených na základe partnerských zväzkov medzi mestami so začiatkom projektu medzi 1. januárom a 30. májom 2014 možno podať do 1. septembra.
Tieto granty sú vyhlásené v rámci akcie Aktívni občania pre Európu. Partnerská spolupráca miest a obcí má byť predpokladom na pochopenie a prekonanie takzvanej záťaže európskymi politikami ako aj na ich aktívne zapojenie sa do procesov na európskej úrovni, píše sa na internetovej stránke